Karácsonyék februárban levelet kaphatnak a kormányhivataltól – a tét 50 milliárd forint
Nagy vita körvonalazódik a szolidaritási hozzájárulás kapcsán. Sára Botondék megteszik a szükséges lépéseket.
Nem történt törvénysértés José Manuel Barroso EB-elnök levelének nyilvánosságra hozatalával, Mong Attila újságíró pedig nem köteles információforrása kilétének felfedésére – állapította meg a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet.
Hogyan kerülhetett Mong Attila újságíró birtokába José Manuel Barroso által írt levél – érdeklődött Kocsis Máté, a rendvédelmi bizottság fideszes elnöke Pintér Sándor belügyminiszternél. A belügyminiszter válaszában közölte: a kiszivárogtatás nem idehaza történt, majd felvetette a levéltitok megsértése miatti feljelentés lehetőségét.
A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogvédő szervezet szerint Pintér Sándor a feljelentési lehetőséggel kapcsolatban tévedett, az Európai Bizottság elnöke ugyanis Magyarországon közfeladatot ellátó személy, így közfeladatával összefüggő személyes adata – jogszabályokról kialakított véleménye – nyilvános adat. A TASZ keddi közleményében megjegyzi: a bizottság dokumentumaihoz való hozzáférést szabályozó uniós rendelet alapján egy ilyen tartalmú levél nem titkolható el.
„Látható, hogy az elkövetési tárgy csak zárt küldemény lehet. Felettébb valószínűtlen, hogy Barroso elnök vagy Orbán Viktor íróasztalán heverő zárt borítékot bontotta volna fel a kiszivárogtató. Sokkal életszerűbb, hogy a bizottság vagy a Miniszterelnökség egy munkatársa az iktatáskor vagy az irattárból szerezte meg a levelet – amelyet nem mellékesen átnézett már egy sor jogi szakértő” – közölte a TASZ. A társaság szerint legfeljebb a köztisztviselőket terhelő hivatali előírások megsértése miatti felelősség terhelheti az információforrást.
A TASZ közleményében leszögezi: Mong Attila, akihez a levelet a kiszivárogtató eljuttatta, e konkrét esetben nem köteles megnevezni a forrását.